თბილისის ახალი შემოვლითი გზის მშენებლობა იწყება
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი, თბილისის ახალი შემოვლითი გზის მშენებლობის პროექტზე მუშაობას იწყებს, რომელიც ნატახტრიდან რუსთავამდე და ნატახტრიდან ჟინვალამდე  სრულიად ახალი, ალტერნატიული ჩქაროსნული   გზის მშენებლობას ითვალისწინებს.
ტექნიკურ ეკონომიკური დასაბუთების დოკუმენტის მოსამზადებლად საკონსულტაციო მომსახურების შესყიდვისთვის ტენდერი უკვე გამოცხადდა. საპროექტო დოკუმენტაციის მოსამზადებლად 15 თვეა განსაზღვრული. საპროექტო სამუშაოებს აზიის განვითარების ბანკი რამდენიმე მილიონი ლარით დააფინანსებს.
თბილისის ახალი შემოვლითი გზის აშენებით, სრულად მოგვარდება თბილისის შემოვლით გზაზე ამ ეტაპზე არსებული, მეწყრული პროცესებით გამოწვეული პრობლემები.
ახალი გზა განტვირთავს ქალაქს სატრანზიტო მოძრაობისაგან და  მნიშნვნელოვანია, როგორც სატრანზიტო გადამზიდავებისთვის, ასევე თბილისის მოქალაქეებისათვის.

28 June, 2016 00:00:00
The Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia starts working on the project of Tbilisi new bypass road, which includes the construction of completely new, alternative expressway from Natakhtari to Rustavi and from Natakhtari to Zhinvali.
The tender for purchasing of consultative service needed for preparing the feasibility study has been already announced.  The period for preparing of project documentation represents 15 months. The project works will be funded by the Asia Development Bank for a several million GEL.
The existing problems at this stage, caused by landslide processes on the bypass road, will be solved completely as a result of the construction of Tbilisi new bypass road.
The new road will relieve the city from the transit traffic, therefore it is important as for transit carriers as well as for residents of Tbilisi.